Print
Hits: 370

 

Wycieczka – Zamość i okolice

 

„STOWARZYSZENIE NA RZECZ POTRZEBUJĄCYCH WIELKI GROSZ przy Domu Pomocy Społecznej  w Zborowie”  kontynuując cykl „Poznajemy Polskę” zorganizowało po raz drugi  integracyjną jednodniową wycieczkę krajoznawczą do Zamościa i okolic – dla 50 osób, w tym mieszkanek  Domu Pomocy Społecznej w Zborowie,  personelu pełniącego funkcję opiekunów oraz dzieci i młodzieży w Domu Pomocy Społecznej w Zborowie.

Wycieczka odbyła się 04.09.2020 roku. Organizacja i program wycieczki dostosowano do wieku, zainteresowań, stanu zdrowia, kondycji, sprawności fizycznej i możliwość uczestników.

W drogę wyruszyliśmy o godzinie 6 rano. Miłą atrakcją dla wszystkich było zjedzenie wspólnego śniadanie na łonie natury.

Pierwszy punkt naszego wyjazdu  to miasto Szczebrzeszyn. Znaną w kraju nazwę miasta rozsławił w swoim wierszu Jan Brzechwa: ,,W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie...” którego treść, wśród śmiech uczestników, odczytali w autokarze opiekunowie. Zlokalizowany w centrum Szczebrzeszyna pomnik chrząszcza stanowił dla nas dużą atrakcję. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć chwilę uwagi poświęciliśmy na odsłuchanie fragmentu książki Juliusza Słowackiego „Balladyna”, która właśnie była czytana na rynku głównym w Szczebrzeszynie w ramach akcji „Narodowe czytanie”.

Po chwili odpoczynku udaliśmy się w dalszą drogę. Tym razem do Zamościa. Podziwialiśmy tam Rynek Wielki, Kamienice Ormiańskie, Kamienicę Morandowską i Limanowską. Do miasta weszliśmy przez Bramę Szczebrzeską, jedną z trzech bram wjazdowych do Zamościa.   Kierując się w stronę Rynku widzieliśmy ogromny Pałac Zamojskich i pomnik Zamojskiego. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzenie Bastionu, wewnątrz którego znajdują się podziemne trasy turystyczne. Po wyjściu na dziedziniec otoczony wałami mieliśmy okazję nabić armatę oraz z niej wystrzelić.

Po zwiedzaniu Zamościa udaliśmy się na pyszny regeneracyjny obiad, a następnie z nowymi siłami pojechaliśmy do Zamojskiego ZOO. Widzieliśmy tam wspaniałe okazy niespotykanych w Polsce zwierząt. Najwięcej czasu spędziliśmy u nowych  gwiazd ZOO w Zamościu czyli u żyraf. Zwierzęta były bardzo  przyjazne i z gracją pozowały do zdjęć.

Wycieczka okazała się wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. Jesteśmy przekonani, że wiadomości, które zdobyliśmy na trwale zapiszą się w naszej pamięci. Wycieczkę po ZOO zakończyliśmy pysznymi lodami i zakupieniem pamiątek. Zmęczeni, ale w dobrych humorach powróciliśmy do autobusu, by udać się w dalszą drogę.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było miasto Zwierzyniec. Zwiedziliśmy tu Kościół na Wyspie oraz Browar Zwierzyniec. To niewielkie i spokojne miasteczko ukryte wśród lasów Roztoczańskiego Parku Narodowego jest idealnym miejscem na wypoczynek. Kościółek „na wodzie” zauroczył nas. Jego nastrojowe wnętrze zdobią XVIII-wieczne polichromie Łukasza Smulgiewicza,  a jedyną drogą dojścia do kościoła jest drewniany most. Korzystając z pięknych widoków miasteczka zjedliśmy kolację odpoczywając na kocach nad rzeką Wieprz.

W drodze powrotnej, mimo zmęczenia nie opuszczały nas dobre humory. Wspólne śpiewanie przeróżnych piosenek umilało nam powrót do domu.

Wspomnienia z wycieczki na długo będą w naszej pamięci. W trudnym czasie epidemii COVID-19, gdzie mieszkańcy domów opieki są odcięci od świata zewnętrznego, organizacja bezpiecznego wyjazdu była trudnym wyzwaniem, ale radość uczestników była warta tego wysiłku.