Print
Hits: 546

Dzięki projektowi realizowanemu przez Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie pod nazwą " A teraz folklor! Otwieramy okno na świętokrzyską kulturę" z programu "Kultura dostępna" mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Zborowie uczestniczyły w tematycznych warsztatach i wycieczkach. Jako pierwsze odbyły się warsztaty wikliniarskie. Jest to rodzaj rękodzieła polegającego na tworzeniu przedmiotów np. koszy, mebli za pomocą zaplatania wikliny. Rewelacyjne zajęcia poprawiające sprawność manualną, wyciszające, rozwijające kreatywność prowadzone przez fantastycznego instruktora sprawiły mieszkankom olbrzymią przyjemność.

19 lipca 2021 odbyły się warsztaty z ceramiki. Poprzez ten rodzaj zajęć mieszkanki miały możliwość poprawienia sprawności intelektualno- społecznej która z jednej strony wyciszała a z drugiej strony stymulowała wycofujących się. Lepienie z gliny oraz dotyk miękkiej masy pozwoliły rozładować napięcie i zrelaksować się.

Ostatnimi warsztatami, które organizowało Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie były zajęcia plastyczne, przeprowadzone w centrum Pacanowa. Tworząc murale na budynkach przyczyniliśmy się do upiększenia bajkowej miejscowości.

Ciąg dalszy realizowanego projektu to wycieczki. Pierwsza z nich odbyła się do Muzeum Garncarstwa w Chałupkach gdzie poznawaliśmy tajniki ceramiki. Tegoż dnia odwiedziliśmy również Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Tam dzięki pięknemu otoczeniu przyrody, starych chałup, wiatraków można było na chwilę przenieść się do innej epoki. Punktem końcowym wycieczki były Ruiny Zamku w Chęcinach.

Kolejna wycieczka w ramach projektu ,,A teraz folklor! Otwieramy okno na świętokrzyską kulturę!" to wyjazd do Kielc i zwiedzenie Dworku Laszczyków, Muzeum Zabawek i Zabawy oraz warsztaty edukacyjne w Aptece Zabawek. Miejscem kończącym wycieczkę był przyjazd do Ostoi Dworskiej u Chłopa Świętokrzyskiego w gminie Małogoszcz. Tam odbyły się warsztaty edukacyjne, których tematem było tworzenia figurek zwierząt z siana. Wśród pięknej przyrody poznaliśmy zasady gry w dyskgolfa. Podsumowaniem dnia było ognisko i degustacja wiejskich potraw.

Celem Projektu realizowanego przez Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie było zwiększenie dostępu do kultury przez różnorodne grono odbiorców oraz sprzyjanie integracji społecznej. Zajęcia warsztatowe i wyjazdy tematyczne kierowane były do osób mających ograniczony dostęp do narodowych zasobów kultury i instytucji artystycznych.